قصه ی تو مریضی

یک روز سگ و گربه با همدیگر در شهر قدم می زدند که به گنجشک برخورد کردند. از آنجا که وقت ناهار بود، گنجشک زیر درختی داشت نان می خورد.

سگ و گربه لحظه ای درنگ کردند، آنگاه سگ قدمی به سوی گنجشک برداشت و گفت: ای گنجشک دلم به حالت می سوزد، داری نان می خوری، تو هیچ وقت نمی توانی کباب بره پر دنبه بخوری".

گربه همان جا که ایستاده بود نشست، دمش را به دور خودش حلقه کرد و گفت: ای گنجشک، من و دوست عزیزم، سگ، داشتیم به رستوران معروفی که دو کوچه پایین تر است می رفتیم تا برای ناهار کباب بزنیم، تو هم بیا".

سگ گفت: نه گنجشک نمی تواند بیاید چون مریض و ناخوش احوال است".

گنجشک خرده نان ها را از نوکش پاک کرد، سرش را بالا گرفت و گفت: من نه مریض هستم نه کباب دوست دارم، ممنون از هر دوتون".

سگ مصرانه گفت: تو مریض و ناخوش احوال هستی حتی اگر کباب هم دوست داشته باشی نمی توانی با ما بیایی و بخوری چون تو مریض هستی!". گنجشک جوابی نداد و سگ ادامه داد: تو مریض هستی چون نه تنها دست نداری، به جای پا هم دو تکه استخوان سست و ضعیف داری تو مریضی".

گنجشک به بال هایش کش و قوسی داد تا آماده ی پرواز شود بعد گفت: نه ای سگ عزیز، من نه مریضم نه ضعیف. خدا به شما دو دست و دو پا داده تا بر زمین حرکت کنید و زمین را سیاحت، من را هم اینگونه آفریده تا در آسمان پرواز کنم و آسمان را زیارت. باور بفرمایید کباب هم به مذاقم خوش نمی آید چون خدا مرا اینگونه آفریده".

گربه خشمگین شد و فریاد کشید: مگر می شود یک گنجشک این قدر پررو باشد! تو نمی توانی کباب بخوری چون دندان نداری و این نشانه ی ناتوانی ات است، حالا چطور می خواهی بی دندانی ات را توجیه کنی؟ ".

گنجشک پرید و بالای درخت نشست سپس پاسخ داد: توجیهی ندارم!". آنگاه به پرواز درآمد و در دوردست ها از نظر گربه و سگ محو شد.

سگ به گربه گفت: بیا برویم تا کباب ها تمام نشده، او لیاقت نداشت" و به راه افتاد، گربه هم پشت سر او، در ضمن گفت: حتما موقع پرواز از بالای کبابی عبور خواهد کرد و با دیدن ما حین کباب خوردن از حسودی کور خواهد شد! ".

سگ و گربه با غرور عجیبی به قدم زدن ادامه دادند.

عاطر (مهرنوش ولی زیبایی، پاییز 96)   

مقاله ای از دکتر محمد جعفر محجوب

قصه ای از پروین اعتصامی

قصه2

قصه1

گنجشک ,گربه ,کباب ,تو ,هم ,چون ,و گفت ,و گربه ,نمی توانی ,تو مریض ,سگ و

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

دانلودستان مشاور|خانواده|ازدواج|طلاق|خیانت|زوج|روانشناس اخبار روز تکنولوژي و معرفي کسب و کارهاي آنلاين پایگاه مقاومت بسیج منتظران قائم (عج) |ایران فیلم مووی|دانلود روزانه| jazabtarin سفر به جای جای این کره خاکی frectalibhonar بررسی و نقد پایان نامه ها happyschoold